Zlatý retrívr

Do České republiky se chovný pár Zlatých retrívrů dostal v roce 1981 z Holandska. Šlo o typické představitele plemene, povahově i exteriérově vynikající. Po roce 1989 bylo dovezeno ze zahraničí více psů i fen najednou a počet narozených štěňat začal rychle narůstat. Dnes je Zlatý retrívr velmi oblíbený. Opravdu dlouho se drží na špičce deseti nejoblíbenějších plemen psů na celém světě.

Vzhled

Zlatý retrívr je aktivní, spolehlivý, výkonný pes s laskavým výrazem. Výška v kohoutku se u psů pohybuje v rozmezí 56–61 centimetrů, u fen se pohybuje v rozmezí 51–56 centimetrů. Zbarvení může být v různých odstínech zlaté nebo krémové. Nesmí se objevit červená nebo mahagonová barva. Barva nosu a pigmentu pysků se upřednostňuje černá.

Srst je dlouhá, lesklá a hladká. Může být i lehce zvlněná. Vytváří výrazné praporce na končetinách a bohatou vlajku na ocase. Hustá podsada zajišťuje vodoodpudivost a výborné tepelné vlastnosti srsti. Tělo má Zlatý retrívr symetrické a vyvážené. Horní linie hřbetu je rovná, bedra jsou krátká, svalnatá a pevně svázaná. Hrudník má hluboký s dlouhými klenutými žebry.

Povaha

Jsou to nejklidnější a nejmírumilovnější psi. Navzdory své klidné povaze potřebují hodně pohybu a zaměstnání. V opačném případě mohou začít ničit vlastní hračky, hrabat jámy na zahradě a v nejhorším případě dokonce ničit vybavení bytu. Hodně se upínají ke svému pánovi a chtějí s ním strávit veškerý možný čas. Kontakt s lidmi přímo vyžadují, proto se nehodí pro život v kotci. Mají příjemný temperament a hodí se k aktivním lidem.

Využití

V minulosti byl chovatelský cíl zlatého retrívra zaměřený na lov. Výhradně k lovu byl také používán. Při práci je hodně soustředěný, aportuje s nadšením a dohledává opravdu vytrvale. Na zkouškách jsou klidnější a pracují přesněji. V praxi je
naopak potřeba vyšší nasazení, proto se někteří jedinci nehodí pro práci u policie.


Svůj vynikající čich uplatňují nejen na lovu, ale také při vyhledávání drog nebo výbušnin. Kromě toho sklízí mnoho úspěchů mezi záchranáři při hledání ztracených, nebo zavalených lidí. Díky klidné, milé povaze a potřebě být užiteční jsou vhodní jako slepečtí a asistenční psi. Jsou opravdu hodně přizpůsobiví a s nadšením budou dělat jakýkoliv sport. Největší oblibu si ale získali jako rodinní psi vhodní k dětem.

Výcvik

Zlatí retrívři jsou jedni z nejučenlivějších a nejposlušnějších psů. Snadno a rádi se učí nové věci. Nemají rádi stereotyp a nesnesou hrubé násilí. Potřebují citlivý přístup a výcvik je především musí bavit. Vzhledem k jejich rychle se zvyšující hmotnosti je vhodné začít s výchovou a výcvikem již ve štěněcím věku.

Mají vrozenou silnou potřebu spolupracovat s pánem, tzv. „will to please“. Jsou opravdu nadšení, když se po nich něco chce a spokojení, když mohou udělat komukoliv radost. Milují míčky, aporty a snadno se motivují i pomocí pamlsků. Důležitá je správná socializace a výchova vůči lidem.

Zbožňují lidskou přítomnost, ale docela často, hlavně v mladém věku, na lidi skáčou. Někdy mohou být až příliš dotěrní. Lovecká práce je pro ně přirozená a mají pro ni výborné vlohy, ale vše se musí naučit.

Zlatý retrívr

Obsah CenaStavMěsto Datum

Kontakt - Ing. Tomáš Ondrouch | Myslejovice č. 141, 798 05 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2021 - ŠtěňataNaProdej.cz | Všechna práva vyhrazena