ÚTULEK, CHOVATEL NEBO ,,CHOVATEL"?

Tak často omílané téma, člověk by řekl, že už musí být všem všechny rozdíly, výhody a nevýhody zcela jasné a stejně se ještě najde plno lidí, kteří tápou, věří nejrůznějším mýtům na toto téma nebo si myslí, že je jedno, kterou možnost zvolí. Ale to rozhodně není! Výběr psa je rozhodnutí, ke kterému je potřeba přistupovat opravdu velice zodpovědně.

 
Zodpovědný výběr nám může ušetřit spoustu starostí a třeba i nemilých překvapeních v budoucnu. Pokusím se přehledně shrnout úplné minimum, které by měl znát každý budoucí, ale i současný majitel psa, protože osvěty není nikdy dost.
 
Adopce psa z útulku 
Pokud jste člověk, který netouží po konkrétním plemeni a chcete udělat nádherný dobrý skutek i za cenu toho, že vaše společné začátky mohou být složitější, útulek nebo dočasná péče je pro vás ideální volba. Je samozřejmě logické, že v útulku kromě štěňátek, která zpravidla hledají nové domovy snadno, je větší množství dospělých psů a starších psů, rozhodně ale neplatí známé ,,Starého psa novým kouskům nenaučíš."! Naopak jsou adoptovaní psi velmi vděční a udělají pro svého majitele, co mu na očích vidí. Znám psy, kteří trávili většinu svého života někde v rohu dvora přivázaní u boudy na řetězu, bez jakéhokoliv většího kontaktu s člověkem a nepolíbeni výchovou, ale teď fungují naprosto spolehlivě a zvládají nejen základy, ale i třeba plno triků navíc. Vše je o přístupu. 
Pokud si adoptujete malé štěně, ve většině případů vám nikdo nedokáže přesně říct, co z něho vyroste. Jde jen odhadovat, občas se dostane štěně do útulku i se svojí matkou, pokud máte tu možnost, zkuste poznat i ji. Myslete, ale na to, že její povaha a chování může být ovlivněno tím, co mohla zažít. 
Nejdéle zůstávají v útulcích staří, nemocní, problémoví, bojácní, černí nebo velcí psi, adopce pejska, který splňuje alespoň jednu z vyjmenovaných věcí je tedy nejvíce záslužná. Nemůžeme měnit celý svět k lepšímu, tak proč alespoň nezměnit jeden celý život k lepšímu a získat navíc nejvěrnějšího parťáka?
 
 
Koupě od chovatele
Není chovatel jako chovatel, chovatelem se člověk rozhodně nestává tak, že na jeho Fifinku skočí Alík od sousedů. Chovatelství je hlavně o lásce a zodpovědnosti. Správný chovatel neodchovává pro zisk, ale chce přispívat k rozvoji a zachování plemene, které si vybral a dobře ho zná, při výběru vhodných rodičů používá rozum, věnuje svým psům a jejich potomkům tu nejlepší péči, co dovede, dělá plno věcí navíc a jeho práce nekončí prodejem štěňat. Měl by se o ně zajímat i dál, být ochotný jejich majitelům kdykoliv poradit nebo nabídnout pomoc. Prosím, věnujte i výběru chovatele dostatečně velkou pozornost. Ani průkaz původu totiž nemusí automaticky znamenat člověka na správném místě. Na stránkách  www.stenataprodej.cz naleznete přehledný seznam inzerátů od různých chovatelů, není nic snadnějšího než si je důkladně projít, přečíst text a prohlédnout fotografie, vše na jednom místě. 
 
Určitě nepodporujte množitele a to ani ty drobné! Bez PP vám nikdo nemůže zaručit, že si pořizujete opravdu příslušníka vámi vybraného plemene. Chov ,,papíráků" se také snaží dbát na zdraví psů, takže je zde menší šance, že si pořídíte nemocné štěně. Fráze o posledním štěněti z vrhu, které už nedostalo papíry, nebo o špatně barevném, opět bez papírů je vždy lež. Každé narozené stěně, i to nestandartní na ně má nárok. Inzertní stránky www.stenataprodej.cz se na prodej čistokrevných psů zaměřují. 
 
A rada na závěr? I když to může být těžké, vybírejte nejen srdcem, ale i rozumem, my se vám to snažíme ulehčit. 
 
Autorka článku: Adéla Černá
Obsah CenaStavMěsto Datum

Kontakt - Ing. Tomáš Ondrouch | Myslejovice č. 141, 798 05 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2021 - ŠtěňataNaProdej.cz | Všechna práva vyhrazena