Německý ovčák

Nekorunovaným králem nejen ovčáků, ale vlastně všech psů, je odedávna německý ovčák. Tajemství jeho obrovské oblíbenosti spočívá především ve dvou kouzelných slůvcích respektive vlastnostech. Znějí: učenlivost a ovladatelnost. My lidé, i když to navenek mnohdy popíráme, jsme totiž většinou rádi, když nás někdo poslouchá. A německý ovčák jako by to věděl…

Made in Germany!

Poslušný, disciplinovaný a pracovitý německý ovčák se nejprve stal jedničkou ve své vlastní zemi. Není divu, vždyť jako by v sobě ideálně ztělesňoval všechny dobré vlastnosti, připisované německému národu – pilnost, pracovitost, spořádanost, důkladnost. Z neznámého ovčáčka se během několika málo desetiletí stal nejprve národní symbol, a posléze, zvláště po první světové válce, i skvělý vývozní artikl „Made in Germany“, který přestál všechny krize.

Navzdory tomu, že Německo, jehož byl ztělesněním, prohrálo obě světové války a netěšilo se zrovna velkým mezinárodním sympatiím, si s neotřesitelnou jistotou dokázal získat a udržet své výsadní postavení. Začalo se dokonce říkat, že Němci svět dobýt nedokázali, ale jejich německý ovčák ano. Odhaduje se, že ještě i dnes, při veškerém boomu jiných plemen, tvoří 80 až 90 % všech služebních psů němečtí ovčáci, a jsou tak mezi všemi ostatními služebními psy stále jasnou jedničkou. A  Svaz pro německé ovčáky, jenž existuje dodnes, má více než 100 000 členů a je tak největším svazem chovatelů čistokrevných psů na světě.

Odhaduje se, že jen v Německu žije na 250 000 čistokrevných německých ovčáků s průkazem původu a každý rok je zde zapisováno dalších cca 20 000 štěňat. Světová unie spolků pro německé ovčáky pak má neuvěřitelných téměř půl milionu členů v 73 zemích světa!

Bude vším, čím chcete!

K největším devizám německého ovčáka patří jeho přizpůsobivost a všestrannost. Dokáže být přesně tím, čím si jeho pán přeje, aby byl – obávaným obranářem užívaným zásahovými jednotkami v situacích, kdy bublají emoce a i mnoha lidem ujíždějí nervy, a na druhé straně dobromyslným záchranářem, který s vrtěním ocasu vyhledává raněné a  nalézá pohřešované. Respektovaným hlídačem továrních objektů a skladů, ale také mírumilovným, k lidem vstřícným, vyrovnaným vodicím psem pomáhajícím nevidomým. Vrcholovým sportovcem, specialistou stopařem či obranářem, ale také spolehlivým rodinným psem.

Vždy připravený k obraně, s rychlými reakcemi, schopný dobře snášet značnou psychickou i fyzickou zátěž, vytrvalý, obratný a rychlý… To všechno je německý ovčák. Navíc je mimořádně přizpůsobivý, bez problémů zvládá nejen změnu prostředí, ale většinou i změnu majitele.

Právě to bylo jedním z hlavních důvodů, proč bývalo toto plemeno téměř výhradně využíváno naší armádou. V časech povinné prezenční služby se „záklaďáci“ včetně psovodů střídali každé dva roky, takže armádním psům se změnil pán několikrát za život. Zatímco mnohá jiná plemena měla právě s tímhle nepřekonatelný problém, němečtí ovčáci jako profesionálové každým coulem se s tím dokázali vypořádat.

Stinné stránky superpsa!

Superpes německý ovčák však má i svou stinnou stránku. Ve většině statistik pokousání člověka psem figuruje na předních místech. Jak je to možné? Především je to dáno tím, že je ze všech velkých plemen nejrozšířenější. A potom také tím, že se až příliš často objevuje v nepovolaných rukou. Pro mnoho lidí je německý ovčák dodnes „jediným správným psem“, přitom vůbec nepřemýšlejí o tom, zda také oni sami pro něj budou schopni být těmi správnými pány

Jakkoli je německý ovčák nenáročný a přizpůsobivý, zároveň je temperamentní, pohyblivý, dychtivý kontaktů a nových podnětů. Není zvlášť těžké ho vychovat, ale vychovávat se musí. Cvičí se dobře, ale nevycvičí se sám. Na procházky chodí rád, ale jen samotná chůze bez dalších podnětů mu nestačí. Bez problémů může žít celoročně venku, ale nikoli po většinu dne sám zavřený v kotci. Přizpůsobí se držení v městském bytě, ale jen pokud se mu bude pán po návratu z práce intenzivně věnovat… A tak bychom mohli pokračovat.

A konečně třetím důvodem bude vysoké procento nestandardních, netypických, nečistokrevných či dokonce křížených německých ovčáků. Na vesnici „vlčák“ štěká za mnoha ploty, ale opravdu typické zvíře byste pohledali. A netýká se to přirozeně jen exteriéru, ale i povah.

O německých ovčácích se někdy říká, že to jsou psi s měkkou pamětí. Snadno a hluboko se do ní ukládají pozitivní, ale i negativní zkušenosti. Díky ní se plemeno tak rychle učí, ale kvůli ní se dá také rychle zkazit. Pokud je německý ovčák příliš často a na příliš dlouho ponecháván o samotě, je-li s ním hrubě, případně ještě i nespravedlivě zacházeno, z  ideálního psa se snadno stane kousavý uzlíček nervů, ať už ustrašený, nebo útočný.

Není pravda, že každého německého ovčáka je nutné podrobit služebnímu výcviku, že to je pes, který musí být profesionálně zaměstnán, a že trpí, pokud nebude mít možnost tvrdě pracovat u ozbrojených složek. Je totiž natolik všestranný, že dokáže skvěle plnit i funkci „pouhého“ rodinného psa, pokud se ovšem dostane do rodiny dostatečně aktivní, podnikavé a ochotné se psu individuálně věnovat, vést ho a zaměstnat.

zdroj: Lea a Martin Smrčkovi

Obsah CenaStavMěsto Datum

Kontakt - Ing. Tomáš Ondrouch | Myslejovice č. 141, 798 05 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2021 - ŠtěňataNaProdej.cz | Všechna práva vyhrazena