Jaké plemeno štěněte vybrat?

I když psů stále přibývá a pořizuje si je dnes téměř každý, neměli byste podlehnout dojmu, že jde o něco jednoduchého. Ne nadarmo mnoho lidí přirovnává své psy k dětem a péči o ně samozřejmě také. Každý pes, a nejenom výstavní šampion pořízený za celoživotní úspory, vyžaduje neustálou péči, kvalitní krmivo, zdravotní ošetření, ale především spoustu času a lásky svého pána. Pes, krmený tou nejlepší stravou a uzavřený celodenně na rozlehlé zahradě honosného domu, bude mít ke spokojenému životu mnohem dál než od jednoho plotu k druhému. Spokojený život, pro psa i pro vás, je podmíněn především společně stráveným časem.

Pokud tedy nakonec dojdete k závěru, že pes je přesně to, co vám chybí, a jste si jistí, že mu budete schopni poskytnout vše, co potřebuje, připravte se na další vážné rozhodnutí. Jaký pes by to měl být? Každý člověk je jiný, stejně jako je jiný každý pes. A nikdy si nemyslete, že vám nějaké plemeno bude vyhovovat jen proto, že se vám líbí. Vzhled psa by při výběru neměl být rozhodující, i když je samozřejmé, že některá plemena vám prostě jsou sympatičtější než jiná.

Líbí-li se vám tedy nějaký pes, nemělo by to ještě znamenat, že si ho hned pořídíte. Tomu musí předcházet sbírání informací, zejména o povahových rysech a z nich vyplývajících potřeb daného plemene. K tomu vám dobře poslouží odborná literatura. Pokud se ale rozhodujete mezi více plemeny, bude pro vás asi ekonomicky i časově výhodnější obrátit se na odborníky. To znamená chovatele nebo poradce chovu.

 

Další možností je například návštěva výstavy, kde si můžete prohlédnout více psů a kontaktovat více chovatelů. Toto pravidlo by mělo platit i pro ty, kteří se rozhodnou ujmout se například odloženého křížence z útulku. I kříženec zdědil určité vlastnosti a vlohy po svých rodičích a ty byste neměli podceňovat. Ujmete-li se odloženého psa jen pro jeho smutné oči a váš příjemný pocit z dobrého skutku, může se stát, že ho po dvou měsících zklamaní přivedete zpátky. Tím mu rozhodně nepomůžete, spíše naopak. 

Nepořizujte si nějaké plemeno jen proto, že ho má váš šéf, nebo proto, že to štěně v reklamě na krmivo pro psy je prostě úžasné. Také by nebylo prozřetelné koupit si závodního chrta do bytu 1+1 s vědomím, že na jeho venčení budete mít půl hodiny ráno a třicet minut večer, a to ještě na chodníku rušné městské ulice. Dobrá volba není ani mexický naháč, žijete-li například na úpatí Sněžky. Plemen psů i jejich kříženců je nepřeberné množství, najděte si tedy toho pravého.

Jak přitom postupovat?

  • Nejprve zvažte, co od svého čtyřnohého přítele budete očekávat a kolik času a prostoru jste schopni mu věnovat. Zda budete mít raději pomalé, klidné procházky, nebo budete chtít běhat po lesích, jezdit na kole či se účastnit závodů psích spřežení atd.
  • Odhadněte své schopnosti. Každý pes je jinak náročný na výchovu a výcvik, proto by si začátečník neměl pořizovat žádné náročnější plemeno. Existuje mnoho klidných psů s mírnou povahou, s kterými se relativně snadno pracuje. Z větších plemen to je například oblíbený zlatý retrívr, z těch menších pak pudl nebo jiná společenská plemena. Říká se také, že ovladatelnější a mírnější bývají zpravidla fenky. Koneckonců, pokud se ukáže, že jste výchovu prvního psa zvládli bez problémů, můžete svou smečku rozšířit o nějaké další, náročnější plemeno. Rozhodně je to lepší než opačný postup.
  • Zvažte také svoje finanční možnosti. „Provoz“ sedmdesátikilového bernardýna vás jistě přijde na mnohem víc než zabezpečení trpasličího pudla. Počítat také musíte s veterinární péčí. Když pejsek stoná, nevyjde návštěva veterináře právě nejlevněji.
  • Ujasněte si, kde bude pejsek bydlet. Jestli s vámi doma, nebo celoročně venku v kotci. V případě venkovního „ustájení“ samozřejmě neuvažujte o žádném choulostivém krátkosrstém plemeni či kříženci, dříve zmíněného naháče z toho nevyjímaje.
  • A v neposlední řadě si uvědomte, že pes není hračka, kterou, až vás omrzí, můžete odložit na půdu. Bude tu s vámi mnoho let a po tu dobu vám bude věrným společníkem a kamarádem, ale totéž bude vyžadovat i od vás.
Obsah CenaStavMěsto Datum

Kontakt - Ing. Tomáš Ondrouch | Myslejovice č. 141, 798 05 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2021 - ŠtěňataNaProdej.cz | Všechna práva vyhrazena