ÚTULEK, CHOVATEL NEBO ,,CHOVATEL"?

Tak často omílané téma, člověk by řekl, že už musí být všem všechny rozdíly, výhody a nevýhody zcela jasné a stejně se ještě najde plno lidí, kteří tápou, věří nejrůznějším mýtům na toto téma nebo si myslí, že je jedno, kterou možnost zvolí. Ale to rozhodně není! Výběr psa je rozhodnutí, ke kterému je potřeba přistupovat opravdu velice zodpovědně.

 
Zodpovědný výběr nám může ušetřit spoustu starostí a třeba i nemilých překvapeních v budoucnu. Pokusím se přehledně shrnout úplné minimum, které by měl znát každý budoucí, ale i současný majitel psa, protože osvěty není nikdy dost.
 
Adopce psa z útulku 
Pokud jste člověk, který netouží po konkrétním plemeni a chcete udělat nádherný dobrý skutek i za cenu toho, že vaše společné začátky mohou být složitější, útulek nebo dočasná péče je pro vás ideální volba. Je samozřejmě logické, že v útulku kromě štěňátek, která zpravidla hledají nové domovy snadno, je větší množství dospělých psů a starších psů, rozhodně ale neplatí známé ,,Starého psa novým kouskům nenaučíš."! Naopak jsou adoptovaní psi velmi vděční a udělají pro svého majitele, co mu na očích vidí. Znám psy, kteří trávili většinu svého života někde v rohu dvora přivázaní u boudy na řetězu, bez jakéhokoliv většího kontaktu s člověkem a nepolíbeni výchovou, ale teď fungují naprosto spolehlivě a zvládají nejen základy, ale i třeba plno triků navíc. Vše je o přístupu. 
Pokud si adoptujete malé štěně, ve většině případů vám nikdo nedokáže přesně říct, co z něho vyroste. Jde jen odhadovat, občas se dostane štěně do útulku i se svojí matkou, pokud máte tu možnost, zkuste poznat i ji. Myslete, ale na to, že její povaha a chování může být ovlivněno tím, co mohla zažít. 
Nejdéle zůstávají v útulcích staří, nemocní, problémoví, bojácní, černí nebo velcí psi, adopce pejska, který splňuje alespoň jednu z vyjmenovaných věcí je tedy nejvíce záslužná. Nemůžeme měnit celý svět k lepšímu, tak proč alespoň nezměnit jeden celý život k lepšímu a získat navíc nejvěrnějšího parťáka?
 
 
Koupě od chovatele
Není chovatel jako chovatel, chovatelem se člověk rozhodně nestává tak, že na jeho Fifinku skočí Alík od sousedů. Chovatelství je hlavně o lásce a zodpovědnosti. Správný chovatel neodchovává pro zisk, ale chce přispívat k rozvoji a zachování plemene, které si vybral a dobře ho zná, při výběru vhodných rodičů používá rozum, věnuje svým psům a jejich potomkům tu nejlepší péči, co dovede, dělá plno věcí navíc a jeho práce nekončí prodejem štěňat. Měl by se o ně zajímat i dál, být ochotný jejich majitelům kdykoliv poradit nebo nabídnout pomoc. Prosím, věnujte i výběru chovatele dostatečně velkou pozornost. Ani průkaz původu totiž nemusí automaticky znamenat člověka na správném místě. Na stránkách  www.stenataprodej.cz naleznete přehledný seznam inzerátů od různých chovatelů, není nic snadnějšího než si je důkladně projít, přečíst text a prohlédnout fotografie, vše na jednom místě. 
 
Určitě nepodporujte množitele a to ani ty drobné! Bez PP vám nikdo nemůže zaručit, že si pořizujete opravdu příslušníka vámi vybraného plemene. Chov ,,papíráků" se také snaží dbát na zdraví psů, takže je zde menší šance, že si pořídíte nemocné štěně. Fráze o posledním štěněti z vrhu, které už nedostalo papíry, nebo o špatně barevném, opět bez papírů je vždy lež. Každé narozené stěně, i to nestandartní na ně má nárok. Inzertní stránky www.stenataprodej.cz se na prodej čistokrevných psů zaměřují. 
 
A rada na závěr? I když to může být těžké, vybírejte nejen srdcem, ale i rozumem, my se vám to snažíme ulehčit. 
 
Autorka článku: Adéla Černá

Nejnovější inzeráty

 • Bernardýn s PP

  Bernardýn s PP  Vloženo: 23.11.2020 |
  Prodám

  CHS prodá štěňata svatobernardského psa, volní dlouhosrstí a krátkosrstí pejsci. Oba rodiče výstavně úspěšní, vyrovnaných povah, zdraví. Štěňátka půjdou k novým majitelům očkovaní, pravidelně odčervení, čipovaní s vystaveným pet pasem. Kupní smlouva a chovatelský servis samozřejmostí. Do začatku dostane štěňátko krmení na které je zvyklé. K odběru budou připraveni od 25.11.2020. Další informace na tel.: 720262365, www.zdobruskestaje.estranky.cz

  20 000 Kč
  Lázně Bohdaneč
 • Tibetská doga - štěňata s PP

  Tibetská doga - štěňata s PP  Vloženo: 18.11.2020 |
  Cena dohodou

  Čekáme štěňátka! Tibetská doga s průkazem původu. Březost potvrzena. Štěňátka by se měla narodit koncem listopadu 2020.

  Rodiče Uty & Chip mají vyrovnanou přátelskou povahu, výborné zdravotní výsledky a krásné rodokmeny. V případě zájmu si již štěně můžete rezervovat.

  Nymburk
 • Bernský honič

  Bernský honič  Vloženo: 13.11.2020 |
  Cena dohodou

  CHS Blan Getalmonds nabízí posledního volného pejska bernského honiče. Rodiče výstavně úspěšní . Výborného exteriéru i interiéru. Přátelské povahy. 

 • štěně Čsv s Pp

  štěně Čsv s Pp  Vloženo: 12.11.2020 |
  Prodám

  Prodám štěně československého vlčáka s Pp, po výborných rodičích. K odběru bude okolo 20.12.2020 . Cena dohodou.

  Jílovice
 • Thajský ridgeback - Exkluzivní modrá štěňata s PP

  Thajský ridgeback - Exkluzivní modrá štěňata s PP  Vloženo: 12.11.2020 |
  Prodám

  Chovatelské stanici Dogwill - Thai ridgeback, se dne 1. 11. 2020 narodilo 5 modrých štěňátek, 2 pejsci a 3 fenky. Štěňata jsou sametové srsti modré barvy, bez vady ocasu a DS. Vyrůstají v rodinném prostředí s dětmi a jsou zvyklá na běžný chod domácnosti. Velký důraz je kladen na jejich socializaci, vymazlenost, základní hygienické a sociální návyky.

  Velmi kvalitní spojení povahově vyrovnaných, výstavně úspěšných rodičů:

  BLUE VARIO GATTACA - POLISH CHAMPION, POLISH JUNIOR CHAMPION, JUNIOR WINNER 2018 Multiple titles CAJC, CAC, CACIB, BOS, BOJ, BOB, BIG, BIS /// HD A/A ED 0/0

  DAIQUIRI CHNTHABURI THAICZECH - CZECH JUNIOR CHAMPION, CLUB JUNIOR CHAMPION, Multiple titles CAJC, CAC, CACIB, BOS, BOJ /// HD A/A ED 0/0

  Odběr možný v období vánoc, štěňátka budou čipovaná, odčervená a řádně očkovaná. Samozřejmostí je EU pas, kupní smlouva a chovatelský servis.

  Více informací vám rádi sdělíme na telefonním čísle 773 / 990 950, e-mailem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., a nebo nás najdete na www.dogwill.eu, případně facebook.com/dogwill.eu

  - - -

  Jde o velmi staré, nádherné plemeno z Thajska, jedinečné svým Ridge - typickým pruhem srsti rostoucím v protisměru. Thajský ridgeback je čistotné, velmi inteligentní a sebevědomé plemeno, které nadevše miluje svoji rodinu. Baví ho veškerý pohyb, je ostražitý hlídač, dobře vychází s dětmi, srst je velmi krátká a bezúdržbová.

  Výška v kohoutku 51-61 cm
  Hmotnost v dospělosti 20 - 35 kg

  1 Kč
  Frýdek-Místek
 • Afgánský chrt

  Afgánský chrt  Vloženo: 12.11.2020 |
  Prodám

  Nabízíme k prodeji nádherná štěňátka s PP z dlouholeté CHS.  Z vynikajícho ojedinělého spojení v Evropě! Oba rodiče import Austrálie z nejlepších chovatelských stanic. Fenky i pejsci v barvách černá s pálením a žíhané domino. Předpoklad vynikajících jedinců na chov i výstavy. ( není podmínkou). Nutný stálý a milující domov ! Další info na 602152457

  Benešov
 • noimage

  Koupím  Vloženo: 11.11.2020 |
  Koupím

  Dobrý den, sháním štěňátko jorksir teriér bez PP. Nedávno jsem o svého miláčka přišla a moc nám chybí. Budu všem vděčná za veškeré nabídky a doporučení. Děkuji 

 • Čivava s PP

  Čivava s PP  Vloženo: 09.11.2020 |
  Prodám

  Prodám dlouhosrstého pejska čivavy po čokoládové matce a modro-plavém otci. Pejsek se narodil 25.10. a k odběru bude od 22.12. V době odběru bude pejsek řádně odčervný,očkovaný a čipovaný. Bude zvyklý baštit masíčko i grnulky,na malé dítě a na běžný ruch v domacnosti.Kupní smlouva a chovatelský servis samozřejmostí. Více informaví telefonicky nebo mailem

  1 Kč
  Zlín
 • Pyrenejský horský pes štěňátka

  Pyrenejský horský pes štěňátka  Vloženo: 05.11.2020 |
  Prodám

  zdravá štěňátka ze spojení francouzského pesana, Šampion Čech, Junioršampion klub, Junioršampion Čech,Národní vítěz, 6xCAC, r.CAC, r.CACIB, 2xBOS ,2x BOJ, BOB- vítěz plemene, pracovní pes, zdravý HD 0/0,PL 0/0, OCD 0/0, ED 0/0 ve spojení s pracovní fenou, 2xCAC,klubová vítězka, BOS -vítězka opačného pohlaví, zdravá HD 0/0,PL 0/0. Štěňátka vyrůstají na BIO farmě mezi mnoha zvířaty ( drůbež, ovce ,kozy, jersey), štěňátka budou pravidelně odčervená, očkovaná , s čipem, pet pasem, vet zprávou a výbavičkou , www.pyrenees.wbs.cz 

  Praha
 • Ruský toy

  Ruský toy  Vloženo: 05.11.2020 |
  Prodám

  KLAHANDALU

  Nabízím standardní 3-měsíční štěně - pejska v barvě sobolí s hnědým překrytím, s výstavními předpoklady i jako rodinného společníka. Plemeno malého vzrůstu je vhodné pro aktivní majitele ( turistika, cyklo, dogdancing agility a pod.) Pejsek je plně vakcinován, s očkovacím průkazem EU a PP FCI. Více info o plemeni a pejskovi na webu ch.s. Klahandalu.

  cena na zavolání

  1 Kč

Kontakt - Ing. Tomáš Ondrouch | Myslejovice č. 141, 798 05 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2020 - ŠtěňataNaProdej.cz | Všechna práva vyhrazena