Proč mají psi náhlé výbuchy bláznivého běhu?

V jednu chvíli pejsek pokojně chroupe granule a v další běhá šílenou rychlostí po domě, jako by mu hořelo za ocáskem. Tyto epizody intenzivního pobíhání trvají maximálně několik minut, ale mohou se zdát mnohem delší, když při nich pes kličkuje přeplněným domem.

Tyto výbuchy energie, kterým se odborně říká frenetická období náhodné aktivity (FRAP), jsou přirozené a prožívají je nejen mnohá domestikovaná zvířata, ale i druhy žijící ve volné přírodě.

Výskyt FRAP může vypadat náhodně, ale u psů je společných několik spouštěčů. Když majitel pustí psa z kotce, může začít běhat kolem, aby uvolnil energii, která se v něm během dne nahromadila. Obdobně návrat páníčka či paničky z práce domů může u psa vyvolat prudký výbuch aktivity po hodinách, které prospal.

Tryskové pobíhání po domě může vyvolat také koupel a pes se do něj nejspíš pouští proto, aby uvolnil nervózní energii nebo vzrušení z toho, že se koupe. Pes se po namočení dokáže velmi efektivně oklepat, takže pobíhání sem a tam pravděpodobně nejde připsat na vrub tomu, že se potřebuje osušit.

Frenetická období náhodné aktivity zažívají také volně žijící zvířata - od fretek po slony. Známé je i u králíků a předpokládá se, že jde o projev vzrušení.

FRAP je normální chování, ale někteří majitelé domácích mazlíčků si ho chybně vykládají a mají obavy, že je jejich pes vystresovaný nebo nemocný. Mohou ho také mylně pokládat za obsesivně-kompulzivní chování.

Psi s obsesivně-kompulzivní poruchou (OCD) si mohou honit vlastní ocas, pronásledovat stíny, chňapat ve vzduchu, jako by se snažili chytit mouchu, anebo vytírat jazykem podlahu. Ale pobíhání sem a tam není známkou OCD u psů. 

 zdroj: Live Science

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Štěně, pes, běh

Obsah CenaStavMěsto Datum

American bully s PP (Bulteriéři / Bulteriér )

American bully s PP

K rezervaci nabízím štěňátka american bully, v barvě čokoládová s bílou, typ pocket (Výška v dosp[...]

20 000 Kč
Prodám
Liběšice
26.01.2021
1617 zobrazení

Kontakt - Ing. Tomáš Ondrouch | Myslejovice č. 141, 798 05 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2021 - ŠtěňataNaProdej.cz | Všechna práva vyhrazena