Jaké plemeno štěněte vybrat?

I když psů stále přibývá a pořizuje si je dnes téměř každý, neměli byste podlehnout dojmu, že jde o něco jednoduchého. Ne nadarmo mnoho lidí přirovnává své psy k dětem a péči o ně samozřejmě také. Každý pes, a nejenom výstavní šampion pořízený za celoživotní úspory, vyžaduje neustálou péči, kvalitní krmivo, zdravotní ošetření, ale především spoustu času a lásky svého pána. Pes, krmený tou nejlepší stravou a uzavřený celodenně na rozlehlé zahradě honosného domu, bude mít ke spokojenému životu mnohem dál než od jednoho plotu k druhému. Spokojený život, pro psa i pro vás, je podmíněn především společně stráveným časem.

Pokud tedy nakonec dojdete k závěru, že pes je přesně to, co vám chybí, a jste si jistí, že mu budete schopni poskytnout vše, co potřebuje, připravte se na další vážné rozhodnutí. Jaký pes by to měl být? Každý člověk je jiný, stejně jako je jiný každý pes. A nikdy si nemyslete, že vám nějaké plemeno bude vyhovovat jen proto, že se vám líbí. Vzhled psa by při výběru neměl být rozhodující, i když je samozřejmé, že některá plemena vám prostě jsou sympatičtější než jiná.

Líbí-li se vám tedy nějaký pes, nemělo by to ještě znamenat, že si ho hned pořídíte. Tomu musí předcházet sbírání informací, zejména o povahových rysech a z nich vyplývajících potřeb daného plemene. K tomu vám dobře poslouží odborná literatura. Pokud se ale rozhodujete mezi více plemeny, bude pro vás asi ekonomicky i časově výhodnější obrátit se na odborníky. To znamená chovatele nebo poradce chovu.

 

Další možností je například návštěva výstavy, kde si můžete prohlédnout více psů a kontaktovat více chovatelů. Toto pravidlo by mělo platit i pro ty, kteří se rozhodnou ujmout se například odloženého křížence z útulku. I kříženec zdědil určité vlastnosti a vlohy po svých rodičích a ty byste neměli podceňovat. Ujmete-li se odloženého psa jen pro jeho smutné oči a váš příjemný pocit z dobrého skutku, může se stát, že ho po dvou měsících zklamaní přivedete zpátky. Tím mu rozhodně nepomůžete, spíše naopak. 

Nepořizujte si nějaké plemeno jen proto, že ho má váš šéf, nebo proto, že to štěně v reklamě na krmivo pro psy je prostě úžasné. Také by nebylo prozřetelné koupit si závodního chrta do bytu 1+1 s vědomím, že na jeho venčení budete mít půl hodiny ráno a třicet minut večer, a to ještě na chodníku rušné městské ulice. Dobrá volba není ani mexický naháč, žijete-li například na úpatí Sněžky. Plemen psů i jejich kříženců je nepřeberné množství, najděte si tedy toho pravého.

Jak přitom postupovat?

 • Nejprve zvažte, co od svého čtyřnohého přítele budete očekávat a kolik času a prostoru jste schopni mu věnovat. Zda budete mít raději pomalé, klidné procházky, nebo budete chtít běhat po lesích, jezdit na kole či se účastnit závodů psích spřežení atd.
 • Odhadněte své schopnosti. Každý pes je jinak náročný na výchovu a výcvik, proto by si začátečník neměl pořizovat žádné náročnější plemeno. Existuje mnoho klidných psů s mírnou povahou, s kterými se relativně snadno pracuje. Z větších plemen to je například oblíbený zlatý retrívr, z těch menších pak pudl nebo jiná společenská plemena. Říká se také, že ovladatelnější a mírnější bývají zpravidla fenky. Koneckonců, pokud se ukáže, že jste výchovu prvního psa zvládli bez problémů, můžete svou smečku rozšířit o nějaké další, náročnější plemeno. Rozhodně je to lepší než opačný postup.
 • Zvažte také svoje finanční možnosti. „Provoz“ sedmdesátikilového bernardýna vás jistě přijde na mnohem víc než zabezpečení trpasličího pudla. Počítat také musíte s veterinární péčí. Když pejsek stoná, nevyjde návštěva veterináře právě nejlevněji.
 • Ujasněte si, kde bude pejsek bydlet. Jestli s vámi doma, nebo celoročně venku v kotci. V případě venkovního „ustájení“ samozřejmě neuvažujte o žádném choulostivém krátkosrstém plemeni či kříženci, dříve zmíněného naháče z toho nevyjímaje.
 • A v neposlední řadě si uvědomte, že pes není hračka, kterou, až vás omrzí, můžete odložit na půdu. Bude tu s vámi mnoho let a po tu dobu vám bude věrným společníkem a kamarádem, ale totéž bude vyžadovat i od vás.

Nejnovější inzeráty

 • Bernardýn s PP

  Bernardýn s PP  Vloženo: 23.11.2020 |
  Prodám

  CHS prodá štěňata svatobernardského psa, volní dlouhosrstí a krátkosrstí pejsci. Oba rodiče výstavně úspěšní, vyrovnaných povah, zdraví. Štěňátka půjdou k novým majitelům očkovaní, pravidelně odčervení, čipovaní s vystaveným pet pasem. Kupní smlouva a chovatelský servis samozřejmostí. Do začatku dostane štěňátko krmení na které je zvyklé. K odběru budou připraveni od 25.11.2020. Další informace na tel.: 720262365, www.zdobruskestaje.estranky.cz

  20 000 Kč
  Lázně Bohdaneč
 • Tibetská doga - štěňata s PP

  Tibetská doga - štěňata s PP  Vloženo: 18.11.2020 |
  Cena dohodou

  Čekáme štěňátka! Tibetská doga s průkazem původu. Březost potvrzena. Štěňátka by se měla narodit koncem listopadu 2020.

  Rodiče Uty & Chip mají vyrovnanou přátelskou povahu, výborné zdravotní výsledky a krásné rodokmeny. V případě zájmu si již štěně můžete rezervovat.

  Nymburk
 • Bernský honič

  Bernský honič  Vloženo: 13.11.2020 |
  Cena dohodou

  CHS Blan Getalmonds nabízí posledního volného pejska bernského honiče. Rodiče výstavně úspěšní . Výborného exteriéru i interiéru. Přátelské povahy. 

 • štěně Čsv s Pp

  štěně Čsv s Pp  Vloženo: 12.11.2020 |
  Prodám

  Prodám štěně československého vlčáka s Pp, po výborných rodičích. K odběru bude okolo 20.12.2020 . Cena dohodou.

  Jílovice
 • Thajský ridgeback - Exkluzivní modrá štěňata s PP

  Thajský ridgeback - Exkluzivní modrá štěňata s PP  Vloženo: 12.11.2020 |
  Prodám

  Chovatelské stanici Dogwill - Thai ridgeback, se dne 1. 11. 2020 narodilo 5 modrých štěňátek, 2 pejsci a 3 fenky. Štěňata jsou sametové srsti modré barvy, bez vady ocasu a DS. Vyrůstají v rodinném prostředí s dětmi a jsou zvyklá na běžný chod domácnosti. Velký důraz je kladen na jejich socializaci, vymazlenost, základní hygienické a sociální návyky.

  Velmi kvalitní spojení povahově vyrovnaných, výstavně úspěšných rodičů:

  BLUE VARIO GATTACA - POLISH CHAMPION, POLISH JUNIOR CHAMPION, JUNIOR WINNER 2018 Multiple titles CAJC, CAC, CACIB, BOS, BOJ, BOB, BIG, BIS /// HD A/A ED 0/0

  DAIQUIRI CHNTHABURI THAICZECH - CZECH JUNIOR CHAMPION, CLUB JUNIOR CHAMPION, Multiple titles CAJC, CAC, CACIB, BOS, BOJ /// HD A/A ED 0/0

  Odběr možný v období vánoc, štěňátka budou čipovaná, odčervená a řádně očkovaná. Samozřejmostí je EU pas, kupní smlouva a chovatelský servis.

  Více informací vám rádi sdělíme na telefonním čísle 773 / 990 950, e-mailem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., a nebo nás najdete na www.dogwill.eu, případně facebook.com/dogwill.eu

  - - -

  Jde o velmi staré, nádherné plemeno z Thajska, jedinečné svým Ridge - typickým pruhem srsti rostoucím v protisměru. Thajský ridgeback je čistotné, velmi inteligentní a sebevědomé plemeno, které nadevše miluje svoji rodinu. Baví ho veškerý pohyb, je ostražitý hlídač, dobře vychází s dětmi, srst je velmi krátká a bezúdržbová.

  Výška v kohoutku 51-61 cm
  Hmotnost v dospělosti 20 - 35 kg

  1 Kč
  Frýdek-Místek
 • Afgánský chrt

  Afgánský chrt  Vloženo: 12.11.2020 |
  Prodám

  Nabízíme k prodeji nádherná štěňátka s PP z dlouholeté CHS.  Z vynikajícho ojedinělého spojení v Evropě! Oba rodiče import Austrálie z nejlepších chovatelských stanic. Fenky i pejsci v barvách černá s pálením a žíhané domino. Předpoklad vynikajících jedinců na chov i výstavy. ( není podmínkou). Nutný stálý a milující domov ! Další info na 602152457

  Benešov
 • noimage

  Koupím  Vloženo: 11.11.2020 |
  Koupím

  Dobrý den, sháním štěňátko jorksir teriér bez PP. Nedávno jsem o svého miláčka přišla a moc nám chybí. Budu všem vděčná za veškeré nabídky a doporučení. Děkuji 

 • Čivava s PP

  Čivava s PP  Vloženo: 09.11.2020 |
  Prodám

  Prodám dlouhosrstého pejska čivavy po čokoládové matce a modro-plavém otci. Pejsek se narodil 25.10. a k odběru bude od 22.12. V době odběru bude pejsek řádně odčervný,očkovaný a čipovaný. Bude zvyklý baštit masíčko i grnulky,na malé dítě a na běžný ruch v domacnosti.Kupní smlouva a chovatelský servis samozřejmostí. Více informaví telefonicky nebo mailem

  1 Kč
  Zlín
 • Pyrenejský horský pes štěňátka

  Pyrenejský horský pes štěňátka  Vloženo: 05.11.2020 |
  Prodám

  zdravá štěňátka ze spojení francouzského pesana, Šampion Čech, Junioršampion klub, Junioršampion Čech,Národní vítěz, 6xCAC, r.CAC, r.CACIB, 2xBOS ,2x BOJ, BOB- vítěz plemene, pracovní pes, zdravý HD 0/0,PL 0/0, OCD 0/0, ED 0/0 ve spojení s pracovní fenou, 2xCAC,klubová vítězka, BOS -vítězka opačného pohlaví, zdravá HD 0/0,PL 0/0. Štěňátka vyrůstají na BIO farmě mezi mnoha zvířaty ( drůbež, ovce ,kozy, jersey), štěňátka budou pravidelně odčervená, očkovaná , s čipem, pet pasem, vet zprávou a výbavičkou , www.pyrenees.wbs.cz 

  Praha
 • Ruský toy

  Ruský toy  Vloženo: 05.11.2020 |
  Prodám

  KLAHANDALU

  Nabízím standardní 3-měsíční štěně - pejska v barvě sobolí s hnědým překrytím, s výstavními předpoklady i jako rodinného společníka. Plemeno malého vzrůstu je vhodné pro aktivní majitele ( turistika, cyklo, dogdancing agility a pod.) Pejsek je plně vakcinován, s očkovacím průkazem EU a PP FCI. Více info o plemeni a pejskovi na webu ch.s. Klahandalu.

  cena na zavolání

  1 Kč

Kontakt - Ing. Tomáš Ondrouch | Myslejovice č. 141, 798 05 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2020 - ŠtěňataNaProdej.cz | Všechna práva vyhrazena