Deprivační syndrom

Tento pojem musím vysvětlit přesněji, aby bylo jasné, oč se tady jedná: deprivační syndrom vznikne, pokud sociálně založení tvorové (týká se to tedy také lidí) vyrůstají v poměrech, které jsou chudé na podněty. Na toto téma byly provedeny četné etologické pokusy, ale potvrdila to rovněž například pozorování psů uzavřených v  kotcích, pokusných zvířat nebo případů patologického hromadění zvířat a u množitelů psů.
 

U  psů, kteří první měsíce svého života strávili v jedné boudě, aniž by se dostali do kontaktu s  vnějším světem, byl deprivační syndrom zčásti tak silně výrazný, že tato zvířata už nemohla být do nějaké rodiny integrována. Souvisí to s tím, že v prvních měsících života, v takzvané fázi socializace, která u většiny psů trvá zhruba od třetího do maximálně 16.  týdne života (existují tu individuální rozdíly), se v mozku tvoří mnohá spojení, která jsou v  pozdějším životě opravdu stabilní. To znamená: koho, nebo přesněji řečeno, co pes nyní pozná jako pozitivní nebo negativní věc, to si uloží do mozku zvláště hluboko. Pokud však pes v  tomto tak důležitém období nic a nikoho nepozná, pak mu v mozku tato spojení chybí.

Na podněty chudé prostředí v  prvních měsících života může u  psa tedy vést k tomu, že mozek později už není schopen zpracovat nově přijímané podněty přiměřeným způsobem. To opět vede k permanentnímu přetěžování a trvalému stresu, pokud je pes najednou vystaven našemu běžnému okolnímu světu.

 

Psi, kteří se v důsledku nedostatečné socializace cítí nejistí, jak ukazuje pes na snímku v popředí řečí svého těla, mají často po celý svůj život potíže s přizpůsobováním a sklon reagovat nepřiměřeně.

 Psi s výrazným deprivačním syndromem jsou většinou bázliví a  nervózní, mají sklon k hyperaktivnímu chování, k narušené kontrole impulzů a frustraci, učí se velmi pomalu a mají také tendenci k rozvoji fóbií a stereotypů. Pokud je poškození přílišné, pak už někdy neexistuje ani možnost, že by je někdo jejich strachu zpětně zbavil. V takovém případě jde o vývojovou poruchu mozku, která má za následek trvale pozměněné chování

Mnozí lidé se domnívají, že bázliví psi pocházející z  útulků byli dříve týráni a  biti. Většinou to však příčinou nebývá, problém spočívá v  mnoha případech v  tom, že tito psi měli dosud málo kontaktů s cizími lidmi, mnozí dokonce vyrostli jako polodivocí toulaví psi, a  proto cizímu člověku všeobecně nedůvěřují.

Někteří psi, kteří pocházejí ze zahraničních zvířecích útulků, ještě nikdy neviděli, jak dům vypadá uvnitř, a  jsou tudíž životem v  městském bytě absolutně vystresovaní. Seriózní organizace ochránců zvířat by proto měly do Německa dodávat jen psy, kteří jsou schopni se životu tady přizpůsobit. Ani zvířeti neuděláme žádné potěšení, když je zasadíme do prostředí, ve kterém trvale trpí úzkostmi.

Je však důležité vědět, že i u psa s deprivačním syndromem lze v  jisté míře tréninkem docílit zlepšení. Takový pes by tedy neměl být v žádném případě hned od začátku oštemplován jako „neléčitelný“, neboť psychická újma nedosáhla takového stupně, že by zde nebyla možná náprava. Trvá to však obvykle celá léta, než se dostaví skutečný úspěch. Takový pes vyžaduje mnohem více času a od svého majitele daleko více trpělivosti a pochopení, než je tomu u psa, který vyrůstal v  dobrých podmínkách. Proto je třeba neustále kolem dokola zdůrazňovat, jak významné jsou pro psa první týdny jeho života a že člověk nese zodpovědnost nejen jako chovatel, ale také jako kupec štěněte, a v žádném případě by ho neměl kupovat ve Zverimexu nebo u  nějakého neseriózního chovatele.

Co se týče deprivačního syndromu, rozeznáváme mnoho stupňů. U psů, kteří v prvních měsících svého života neměli s  lidmi vůbec žádný kontakt, se obvykle vyvine celoživotní strach z lidí. Pokud měli naproti tomu kontakt jen s jednou určitou osobou, pak ji přijmou za sociálního partnera, avšak často mají strach ze všech ostatních lidí. Podle toho, jak výrazná izolace ve štěněčím věku byla, bude mít pes později více nebo méně velké problémy a tím budou vyhlídky na pozdější přivyknutí všem jemu neznámým podnětům více nebo méně nadějné.

Rovněž i další s deprivačním syndromem související zvláštnosti chování, jako je porucha kontroly impulzů, která se například u Luci projevovala velmi často a bohužel se jí vytrvale držela, jsou u  každého psa rozdílné. Projev symptomů je ovlivněn také genetickými dispozicemi a  individuálními odlišnostmi. Někteří psi reagují prudčeji, někteří mírněji než Luci na podněty, se kterými se ve svém štěněčím věku nesetkali. Charakter a osobnost toho kterého psa hrají samozřejmě velkou roli.

Avšak i  když jsou mezi námi psi, kteří jsou schopni díky své povaze, vzdor tomu, že jako štěňata žili v  izolaci, reagovat na své okolí přátelsky, neznamená to pochopitelně, že by touto izolací netrpěli. Psi jsou vyloženě společenská zvířata, která stručně a  jasně řečeno kontakt s  lidmi a  jinými psy prostě potřebují. Odchovat štěňata v  kůlně nebo v kotci bez kontaktu s vnějším světem, to je týraní zvířat.

Zdroj: Inga Jung

Nejnovější inzeráty

 • Bernardýn s PP

  Bernardýn s PP  Vloženo: 23.11.2020 |
  Prodám

  CHS prodá štěňata svatobernardského psa, volní dlouhosrstí a krátkosrstí pejsci. Oba rodiče výstavně úspěšní, vyrovnaných povah, zdraví. Štěňátka půjdou k novým majitelům očkovaní, pravidelně odčervení, čipovaní s vystaveným pet pasem. Kupní smlouva a chovatelský servis samozřejmostí. Do začatku dostane štěňátko krmení na které je zvyklé. K odběru budou připraveni od 25.11.2020. Další informace na tel.: 720262365, www.zdobruskestaje.estranky.cz

  20 000 Kč
  Lázně Bohdaneč
 • Tibetská doga - štěňata s PP

  Tibetská doga - štěňata s PP  Vloženo: 18.11.2020 |
  Cena dohodou

  Čekáme štěňátka! Tibetská doga s průkazem původu. Březost potvrzena. Štěňátka by se měla narodit koncem listopadu 2020.

  Rodiče Uty & Chip mají vyrovnanou přátelskou povahu, výborné zdravotní výsledky a krásné rodokmeny. V případě zájmu si již štěně můžete rezervovat.

  Nymburk
 • Bernský honič

  Bernský honič  Vloženo: 13.11.2020 |
  Cena dohodou

  CHS Blan Getalmonds nabízí posledního volného pejska bernského honiče. Rodiče výstavně úspěšní . Výborného exteriéru i interiéru. Přátelské povahy. 

 • štěně Čsv s Pp

  štěně Čsv s Pp  Vloženo: 12.11.2020 |
  Prodám

  Prodám štěně československého vlčáka s Pp, po výborných rodičích. K odběru bude okolo 20.12.2020 . Cena dohodou.

  Jílovice
 • Thajský ridgeback - Exkluzivní modrá štěňata s PP

  Thajský ridgeback - Exkluzivní modrá štěňata s PP  Vloženo: 12.11.2020 |
  Prodám

  Chovatelské stanici Dogwill - Thai ridgeback, se dne 1. 11. 2020 narodilo 5 modrých štěňátek, 2 pejsci a 3 fenky. Štěňata jsou sametové srsti modré barvy, bez vady ocasu a DS. Vyrůstají v rodinném prostředí s dětmi a jsou zvyklá na běžný chod domácnosti. Velký důraz je kladen na jejich socializaci, vymazlenost, základní hygienické a sociální návyky.

  Velmi kvalitní spojení povahově vyrovnaných, výstavně úspěšných rodičů:

  BLUE VARIO GATTACA - POLISH CHAMPION, POLISH JUNIOR CHAMPION, JUNIOR WINNER 2018 Multiple titles CAJC, CAC, CACIB, BOS, BOJ, BOB, BIG, BIS /// HD A/A ED 0/0

  DAIQUIRI CHNTHABURI THAICZECH - CZECH JUNIOR CHAMPION, CLUB JUNIOR CHAMPION, Multiple titles CAJC, CAC, CACIB, BOS, BOJ /// HD A/A ED 0/0

  Odběr možný v období vánoc, štěňátka budou čipovaná, odčervená a řádně očkovaná. Samozřejmostí je EU pas, kupní smlouva a chovatelský servis.

  Více informací vám rádi sdělíme na telefonním čísle 773 / 990 950, e-mailem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., a nebo nás najdete na www.dogwill.eu, případně facebook.com/dogwill.eu

  - - -

  Jde o velmi staré, nádherné plemeno z Thajska, jedinečné svým Ridge - typickým pruhem srsti rostoucím v protisměru. Thajský ridgeback je čistotné, velmi inteligentní a sebevědomé plemeno, které nadevše miluje svoji rodinu. Baví ho veškerý pohyb, je ostražitý hlídač, dobře vychází s dětmi, srst je velmi krátká a bezúdržbová.

  Výška v kohoutku 51-61 cm
  Hmotnost v dospělosti 20 - 35 kg

  1 Kč
  Frýdek-Místek
 • Afgánský chrt

  Afgánský chrt  Vloženo: 12.11.2020 |
  Prodám

  Nabízíme k prodeji nádherná štěňátka s PP z dlouholeté CHS.  Z vynikajícho ojedinělého spojení v Evropě! Oba rodiče import Austrálie z nejlepších chovatelských stanic. Fenky i pejsci v barvách černá s pálením a žíhané domino. Předpoklad vynikajících jedinců na chov i výstavy. ( není podmínkou). Nutný stálý a milující domov ! Další info na 602152457

  Benešov
 • noimage

  Koupím  Vloženo: 11.11.2020 |
  Koupím

  Dobrý den, sháním štěňátko jorksir teriér bez PP. Nedávno jsem o svého miláčka přišla a moc nám chybí. Budu všem vděčná za veškeré nabídky a doporučení. Děkuji 

 • Čivava s PP

  Čivava s PP  Vloženo: 09.11.2020 |
  Prodám

  Prodám dlouhosrstého pejska čivavy po čokoládové matce a modro-plavém otci. Pejsek se narodil 25.10. a k odběru bude od 22.12. V době odběru bude pejsek řádně odčervný,očkovaný a čipovaný. Bude zvyklý baštit masíčko i grnulky,na malé dítě a na běžný ruch v domacnosti.Kupní smlouva a chovatelský servis samozřejmostí. Více informaví telefonicky nebo mailem

  1 Kč
  Zlín
 • Pyrenejský horský pes štěňátka

  Pyrenejský horský pes štěňátka  Vloženo: 05.11.2020 |
  Prodám

  zdravá štěňátka ze spojení francouzského pesana, Šampion Čech, Junioršampion klub, Junioršampion Čech,Národní vítěz, 6xCAC, r.CAC, r.CACIB, 2xBOS ,2x BOJ, BOB- vítěz plemene, pracovní pes, zdravý HD 0/0,PL 0/0, OCD 0/0, ED 0/0 ve spojení s pracovní fenou, 2xCAC,klubová vítězka, BOS -vítězka opačného pohlaví, zdravá HD 0/0,PL 0/0. Štěňátka vyrůstají na BIO farmě mezi mnoha zvířaty ( drůbež, ovce ,kozy, jersey), štěňátka budou pravidelně odčervená, očkovaná , s čipem, pet pasem, vet zprávou a výbavičkou , www.pyrenees.wbs.cz 

  Praha
 • Ruský toy

  Ruský toy  Vloženo: 05.11.2020 |
  Prodám

  KLAHANDALU

  Nabízím standardní 3-měsíční štěně - pejska v barvě sobolí s hnědým překrytím, s výstavními předpoklady i jako rodinného společníka. Plemeno malého vzrůstu je vhodné pro aktivní majitele ( turistika, cyklo, dogdancing agility a pod.) Pejsek je plně vakcinován, s očkovacím průkazem EU a PP FCI. Více info o plemeni a pejskovi na webu ch.s. Klahandalu.

  cena na zavolání

  1 Kč

Kontakt - Ing. Tomáš Ondrouch | Myslejovice č. 141, 798 05 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2020 - ŠtěňataNaProdej.cz | Všechna práva vyhrazena